برنامه غذایی لاغری

برنامه لاغری
سپتامبر 15, 2019
Weight loss program
برنامه رژیم لاغری
سپتامبر 24, 2019
Slimming diet plan

برنامه غذایی لاغری

برنامه غذایی لاغری : غذاهایی که می خورید، می توانند بر وزن شما اثر مهمی داشته باشند بعضی از غذاها،مثل ماست پر چرب و تخم مرغ ها می توانند به کاهش وزن کمک کنند برخی دیگر از غذاها، مثل محصولات فرآوری شده و تصفیه شده می توانند باعث افزایش وزن می شوند .

خوب می دانید که برای کاهش وزن ، چربی سوزی ، آب کردن شکم و در یک کلام لاغری بایستی به رژیم غذایی و خوراکی که در طول روز دارید دقت کنید .

 

 

Slimming diet plan

 

 

وقتی به دنبال برنامه غذایی برای لاغری باشیم تغییرات زیادی در برنامه تغذیه و ورزش خود ایجاد کرده، گاهی غذاهای بی ارزش را حذف کردیم، میان وعده نمی خوریم و ساعات زیادی را در باشگاه گذراندیم اما همچنان شاهد تغییر چشمگیری روی ترازو نیستیم.

 برنامه غذایی لاغری ؛ وعده ها را حذف نکنید:

 شاید فکر کنید با جا انداختن یک وعده و یا نخوردن میان وعده از نهار تا شام کار مفیدی برای کاهش وزن انجام داده اید اما این که اجازه دهید بسیار گرسنه شوید سبب کاهش وزن نمی شود. چرا؟ چون وقتی گرسنه هستید دو چیز اتفاق می افتد: اول اینکه همه چیز به نظر دلپذیر و خوشمزه می آید.

دوم اینکه برای اینکه احساس رضایت کنید به مقدار غذای بیشتری احتیاج پیدا خواهید کرد. در نتیجه بیشتر از پیش غذا می خورید و ممکن است انتخاب های غذایی تان سالم نباشند.

 خوردن یک میان وعده مغذی بین وعده های اصلی کمک می کند از چنین حالتی پرهیز کنید چون قند خونتان به ثبات می رسد و سوخت و سازتان قوی می شود.

اگر می دانید قرار است برای طولانی مدت خارج از خانه بمانید با خود میان وعده ببرید. میان وعده ها باید حدود 200 کالری یا کمتر باشند و از ترکیب فیبر، چربی های سالم و پروتئین تشکیل شوند. نمونه مناسب عبارتند از آجیل ها، دانه ها و میوه های خشک، یک عدد سیب و یک قاشق کره بادام زمینی و مواردی مشابه این ها.

 

 

Slimming diet plan

 

 

برنامه غذایی لاغری ؛ گلوتن را حذف نکنید:

حذف گلوتن هیچ فایده ای نخواهد داشت مگر اینکه مبتلا به بیماری سلیاک باشید و یا از مشکل عدم تحمل گلوتن رنج ببرید.

 تمام برنامه های غذایی کاهش وزن که از راه حذف گلوتن پیش می روند منجر به کاهش وزن می شوند و دلیلش هم این است که شما کیک، نان و بیسکوییت را از برنامه غذایی خود حذف می کنید بنابراین از همیشه کمتر کالری دریافت می کنید.

 پس کاهش وزن ارتباطی با گلوتن ندارد و کالری دریافتی کم شده است. حذف بی دلیل یک گروه غذایی باعث می شود دچار کمبود مواد مغذی و دیگر مشکلات برای سلامتی شوید. اگر هدفتان کاهش وزن است بهتر است به جای حذف گروه های غذایی روی مقدار وعده های غذایی تمرکز کنید.

برنامه غذایی لاغری ؛ در مصرف غذاهای سالم زیاده روی نکنید:

 وقتی به غذایی خاص سالم می گوییم بدان معنا نیست که هرچقدر دوست داشتید از آن بخورید. حتی اگر پیوسته غذاهای سالمی مانند آجیل ها، روغن زیتون، شکلات تلخ و … می خورید باز هم باید در مقدار مصرف دقت کنید مخصوصا اگر هدفتان کاهش وزن است.

برای مثال با این که مصرف روغن زیتون مزایای زیادی دارد اما اگر مقدار زیادی از آن را روی غذای خود بریزید باعث می شود کالری به شدت افزایش بیابد و وزن تان اضافه شود.

 

Slimming diet plan

 

برنامه غذایی لاغری ؛ کربوهیدرات را حذف نکنید:

 قطع کامل کربوهیدرات از برنامه غذایی ممکن است در ابتدا باعث کاهش وزن شود اما پایدار نخواهد بود. این کار سالم نیست و خیلی سریع احساس خستگی، سستی، بد خلقی و حساس شدن خواهید کرد و بلافاصله بعد از اینکه به غذا خوردن عادی باز می گردید دوباره وزنتان اضافه خواهد شد.

 به جای اینکه کربوهیدرات ها را به طور کامل حذف کنید انواع درست را بخورید. این موارد شامل کربوهیدرات های تصفیه نشده و کامل می شود. مواردی مانند نان سبوس دار، برنج قهوه ای و پاستا سبوس دار، دارای مقدار زیادی فیبر هستند که ویتامین و مواد معدنی دیگر هم در این دسته از غذاها پیدا می شود.

 

 

Slimming diet plan

 

 

برنامه غذایی لاغری ؛ چربی را به طور کامل حذف نکنید:

 بدن برای سوزاندن چربی در برنامه غذایی به منبعی از چربی مناسب نیاز دارد. مطمئن شوید مقداری چربی سالم و غیر اشباع که در آجیل ها، دانه ها، کره بادام زمینی و روغن زیتون پیدا می شود را در برنامه غذایی جای دهید. این نوع چربی ها مزایای فراوانی برای سلامت بدن دارد و باعث می شود غذاها سیر کننده شوند.

این چربی های ثابت کرده اند که به کاهش خطر بیماری های قلبی و جذب ویتامین ها و مواد معدنی در بدن کمک می کنند. چربی ها در اندازه های متعادل به صورت روزانه در برنامه غذایی خود وارد کنید تا احساس سیری و رضایت کنید. انجام دادن این کار کمک می کند به خوبی وزن کم کنید و در تثبیتش نیز مشکلی نداشته باشید.

برنامه غذایی لاغری ؛ ورزش باعث نمی شود:

هرچه دوست دارید بخورید با اینکه ورزش برای سلامت عالی و ضروری است اما برای کاهش وزن باید در کنار یک برنامه غذایی سالم قرار بگیرد.

 این دو مکمل یکدیگر هستند. حواستان باشد که ورزش باعث می شود اشتها افزایش پیدا کند و باید بعد از هر ورزش، سوخت رسانی سالمی برای بدن داشته باشید. ورزش باعث نمی شود به خود اجازه دهید هر آنچه دوست دارید بخورید و کالری که از آن می سوزانید در مقایسه با غذایی که می خورید تنها به قسمت کوچکی از تلاشتان برای کاهش وزن کمک می کند. با این حال ورزش مزایای بسیار زیادی دارد که نمی توان آن را نادیده گرفت.

 

 

Slimming diet plan

 

 

برنامه غذایی لاغری ؛ عدد روی ترازو مهم نیست بلکه عادات غذایی مهم است :

خود را اسیر عدد روی ترازو نکنید. اجازه ندهید ترس و بی قراری حاصل از اشتیاق به سریع نتیجه گرفتن تمام تلاش هایتان را نابود کند. راه های بسیار دیگری نیز مانند سایز بودن لباس ها، بهبود ظاهر و حسی که دارید، سطح انرژی، خلق و خو و استقامت وجود دارند که با کمک شان پیشرفت در کاهش وزن را بدست خواهید آورد.

ایجاد تغییرات پایدار در برنامه غذایی و سبک زندگی و دقت به نتایج آن ها تنها چند هفته طول می کشد. سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و عادات سالم و جدید خود را دنبال کنید. بدنتان هر روز از تمام تغییراتی که ایجاد کرده اید، سود خواهد برد.

 

دکتر میرزایی-متخصص تغذیه و رژیم درمانی

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
Buy now