بهترین رژیم لاغری

بهترین روش لاغری
بهترین روش لاغری
آگوست 31, 2019
برنامه لاغری
سپتامبر 15, 2019
Slimming methods

بهترین رژیم لاغری

بهترین رژیم لاغری : لاغر شدن و رسیدن به تناسب اندام، دیگر کار چندان سختی نیست؛ چراکه رژیم‌های لاغری زیادی وجود دارد که شما می‌توانید برای رسیدن به وزن دلخواه خود از آن ها کمک بگیرید.  بعضی از رژیم‌های لاغری تمرکز خود را روی کاهش اشتها می‌گذارند و رژیم‌های دیگر، میزان کالری، کربوهیدرات و یا چربی مصرفی در روز را محدود می‌کنند.

پس حتما باید به این نکته توجه کرد که بهترین رژیم لاغری، رژیمی است که در آن مجبور به تحمل گرسنگی نباشید و بدن را از ویتامین های ضروری محروم نکنیم و سلامت بدن را تامین کنیم.

 

Best Slimming Diet

 

 

بهترین رژیم لاغری را چگونه انتخاب کنیم؟

همه ی ما می دانیم که هر کسی بر اساس نوع زندگی و متابولیسم  بدن خود نیاز به برنامه غذایی مشخص و مختص خود را دارد پس در صورتی که کسی بدون هیچ آگاهی برای شما نسخه‌ای با عنوان بهترین رژیم لاغری دنیا  بپیچد، مسلماً سخت در اشتباه است.

بهترین رژیم لاغری شامل موارد زیادی می شوند و به همین دلیل انتخاب را برای ما سخت میکنند.

در ادامه به چند مورد از بهترین رژیم لاغری و نحوه استفاده از آن ها و همچنین چند نکته مهم که برای داشتن بهترین رژیم لاغری نیاز به رعایت کردن آن ها می باشد، می پردازیم.

 

Best Slimming Diet

 

 

 

کم کربوهیدرات، بهترین رژیم لاغری:

رژیم‌ های غذایی کم کربوهیدرات یا همان رژیم  کتو( کتوژنیک)  برای چندین دهه پیاپی در بین مردم، به خصوص افرادی که قصد دارند وزن کم کنند و به اندام ایده‌آل و متناسبی برسند، بسیار محبوب بوده است. در حال حاضر انواع مختلفی از رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات وجود دارند، اما مکانیسم عمل همه آن‌ ها محدود کردن مصرف کربوهیدرات به ۲۰ الی ۱۵۰ گرم در روز، آن هم به شکل کربوهیدرات خالص است.

هدف اصلی این رژیم غذایی این است که بدن خود را مجبور کنید به جای استفاده از کربوهیدرات به عنوان منبع اصلی انرژی، از چربی‌ ها استفاده کند و در نتیجه، آن‌ها را بسوزاند.

قانون اصلی  بهترین رژیم لاغری کم کربوهیدرات، مصرف مقدار نامحدودی از پروتئین و چربی، و محدود کردن شدید مصرف کربوهیدرات در روز است.

هنگامی که مصرف کربوهیدرات بسیار کم باشد، اسیدهای چرب به داخل خون منتقل می شوند و به کبد انتقال پیدا می‌کنند، سپس برخی از آنها در کبد به کتون تبدیل می‌شوند.

دین ترتیب، بدن شما می‌ تواند در غیاب کربوهیدرات‌ها، از اسیدهای چرب و کتون به عنوان منبع انرژی اولیه خود استفاده کند.
نتایج مطالعات علمی متعددی نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن، به خصوص در افراد چاق و دارای اضافه وزن زیاد، بسیار مفید است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد که رژیم‌ های غذایی کم کربوهیدرات می‌توانند در آب شدن چربی‌ های خطرناک دور شکم که در اطراف اندام‌های شما جمع می‌شوند، بسیار موثر واقع شوند.

معمولا افراد در رژیم‌های غذایی بسیار کم کربوهیدرات، پس از گذشت مدتی به یک حالت مشهور به نام کتوز می‌رسند. نتایج مطالعات علمی بسیاری نشان داده‌اند که یک رژیم غذایی کتوژنیک می‌ تواند دو برابر یک رژیم عادی که خوردن چربی‌ها را محدود می‌کند و شما را ناچار می‌کند که کالری غذاهای خود را بشمارید، منجر به کاهش وزن بشود.

 

Best Slimming Diet

 

 

 

بهترین رژیم غذایی کم چربی:

یک رژیم غذایی کم چربی،  مصرف چربی‌ها را به زیر ۱۰ درصد از کل کالری مصرف شده در طول روز محدود می‌کند. به طور کلی، در اینگونه رژیم های غذایی کم چربی، حدودا ۳۰ درصد از کالری‌های مصرف شده به شکل چربی خواهد بود.

متاسفانه نتیجه بسیاری از مطالعات علمی نشان داده است که این رژیم غذایی در دراز مدت بر کاهش وزن اثر خاصی ندارد. طرفداران این رژیم غذایی ادعا می‌کنند که رژیم‌های غذایی سنتی و کم چرب به اندازه کافی کم چرب نیستند و میزان این چربی باید به کمتر از ۱۰ درصد کل کالری مصرفی در طول روز برسد، تا بدن سالم باشد و وزن اضافی خود را از دست بدهد.

شما در بهترین رژیم غذایی کم چربی، در طول روز تنها به میزان ۱۰ درصد یا حتی کمتر، چربی مصرف می‌کنید. این رژیم غذایی که عمدتاً مبتنی بر سبزیجات است، مصرف محصولات حیوانی را نیز برای شما محدود می‌کند. به همین دلیل، میزان کربوهیدرات به طور کلی بسیار بالا (۸۰ درصد از کل کالری مصرفی) و میزان پروتئین آن بسیار کم (۱۰ درصد از کل کالری مصرفی) است.

این رژیم غذایی ثابت کرده است که برای از دست دادن وزن، به خصوص در افراد چاق بسیار موثر است. در یک مطالعه علمی، افراد چاق با وزن حدودا ۶۳ کیلوگرم در یک رژیم غذایی بسیار کم چربی به نام رژیم برنج قرار گرفتند و این رژیم در ۸ هفته انجام شد، افراد با این رژیم غذایی در طول روز حدودا ۷ الی ۱۴ درصد چربی مصرف کردند. آن‌ها پس از گذشت ۸ هفته به طور متوسط ۱۴٫۸ پوند  یعنی چیزی در حدود ۶٫۷ کیلوگرم وزن کم کردند.

 

Best Slimming Diet

 

 

بهترین رژیم غذایی برای دیابت:

رژیم غذایی مدیترانه‌ای نه‌تنها بهترین رژیم غذایی قلب محسوب می‌شود، بلکه بهترین رژیم غذایی دیابتی است که رتبه ۷/ ۳  از ۵ را کسب کرد. برآورد شده است که حدود ۳/ ۳۰ میلیون نفر در آمریکا در معرض دیابت هستند، در حالی که سطح گلوکز خون به علت عدم‌توانایی بدن برای تولید انسولین یا استفاده موثر از آن، بالا است.

اگر رژیم غذایی سالم برای همه ما مهم است، افراد مبتلا به دیابت نیاز به مراقبت بیشتری دارند؛ نخوردن یک وعده غذایی یا خوردن غذاهای نامناسب ممکن است منجر به بالا رفتن و پایین آمدن سطح قند خون شود. طبق نظر این هیات، «رژیم غذایی مدیترانه‌ای گزینه‌ای عالی برای پیشگیری یا کنترل دیابت است.

برخی از تحقیقات نشان داده است که رژیم غذایی مدیترانه‌ای برای افراد دیابتی سطوح هموگلوبین  A۱C (اندازه‌گیری قند خون در طول زمان) را بهبود می‌دهد.

 

 

Best Slimming Diet

 

 

 

اتکینز بهترین رژیم لاغری دنیا:

رژیم غذایی اتکینز معمولا به عنوان یک رژیم غذایی کاهش وزن و کم کربوهیدرات شناخته شده است. طرفداران این رژیم ادعا می‌کنند تا زمانی که شما از مصرف کربوهیدرات خودداری کنید، با خوردن پروتئین و چربی، می‌توانید وزن اضافی خود را از دست بدهید.

دلیل اصلی اینکه رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات در کاهش وزن موثر هستند، این است که این رژیم‌ها اشتهای شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهند. این مسئله باعث می‌شود که شما کالری کمتری در طول روز مصرف کنید، بدون اینکه در مورد کالری مصرفی خود فکر کنید. رژیم غذایی اتکینز به چهار مرحله تقسیم می‌شود.

در طی مرحله مقدماتی این رژیم، شما برای مدت ۲ هفته در طول روز کمتر از ۲۰ گرم کربوهیدرات مصرف می‌کنید. رژیم غذایی اتکینز تا به امروز به طور گسترده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته و نتیجه این مطالعات علمی نشان داده‌اند که این رژیم به شما کمک می‌کند نسبت به رژیم‌های لاغری کم چربی، سریعتر و بیشتر لاغر بشوید.

نتیجه مطالعات علمی دیگر نشان داده است که رژیم‌های غذایی کم کربوهیدرات برای کاهش وزن بسیار مفید هستند. این رژیم‌ها به ویژه به کاهش چربی اطراف شکم، که خطرناک ترین نوع چربی است کمک می‌کنند.

 

 

 

دکتر میرزایی-متخصص تغذیه و رژیم درمانی

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
Buy now