رژیم غذایی لاغری سریع

Abdominal and flaccid slimming
رژیم غذایی برای لاغری
آگوست 18, 2019
Slimming Rocks
راهای لاغری
آگوست 27, 2019
Localized weight loss

رژیم غذایی لاغری سریع

رژیم غذایی لاغری سریع یکی از رایج ترین روش های کاهش وزن می باشد که اکثر خانم ها و آقایانی که دچار اضافه وزن هستند، در مواقع اضطراری دست به دامانش می شوند.

Slimming diet fast

رژیم غذایی لاغری سریع چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌ عمومی رژیم‌های غذایی لاغری سریع و آسان عبارت اند از: تنوع مواد غذایی،  عدم وجود تنقلات و نوشابه‌ها، تامین مواد غذایی حیاتی و مورد نیاز بدن است.

با این حال، هر رژیم غذایی لاغری سریعی دارای ویژگی‌های منحصر به فردی می‌باشد. به عنوان مثال، هر رژیم لاغری باید مخصوص فرد مورد درمان نوشته شود. برای درک بهتر این موضوع به مثال ساده ای که در پایین به آن اشاره شده دقت کنید.

فرض کنید، آقایی 40 ساله، دارای 50 کیلو اضافه وزن است. دختر خانمی نیز، 15 ساله دارای 8 کیلو اضافه وزن است، به نظر شما آیا هر دو نفر باید از رژیم غذایی یکسانی استفاده کنند؟ پاسخ به این سوال منفی است.

توجه داشته باشید که مردان و زنان، از نظر ویژگیهای هورمونی با یک دیگر دارای تفاوت های اساسی دارند. بنابرین، در یک رژیم غذایی توجه به جنسیت افراد نیز بسیار حائز اهمیت است. از سوی دیگر، سن بیمار مبتلا به چاقی اهمیت زیادی دارد. در سنین رشد، میزان مواد غذایی مورد نیاز بدن با سنین میانسالی، تفاوت های اساسی دارد.

Slimming diet fast

در نهایت، میزان اضافه وزن افراد در تعیین نوع رژیم غذایی اهمیت بسزایی دارد. برای فردی چهل ساله با پنجاه کیلو اضافه وزن، درمان سریع چاقی اولویت بسیار بالایی دارد، بنابرین میزان کالری دریافتی به شدت کاهش می‌یابد، اما برای فردی که تنها هشت کیلو اضافه وزن دارد، با رعایت نکات ساده‌ای همچون کاهش میزان مصرف غذایی پرچرب و قطع مصرف نوشابه، در یک دوره شش ماهه، بدون هیچگونه فشاری به وزن ایده آل خواهد رسید.

هرچند، اگر بدون توجه به این مسائل یک رژیم غذایی مشترک را برای همه افراد مورد استفاده قرار دهیم، نه تنها به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید، بلکه آنها را در مواجه با خطرات جدی قرار خواهیم داد. شاید، استفاده از رژیم غذایی لاغری سریع غیر تخصصی همانند استفاده از داروی سرما خوردگی برای درمان دیابت بی معنی یا حتی خطرناک باشد.

 

آیا رژیم غذایی لاغری سریع برای بدن خطرناک است؟

به طور کلی گرفتن رژیم لاغری سریع، برای بعضی افراد با خطرات جدی همراه است. بنابرین در صورتیکه از بیماری خاصی رنج می‌برید، حتما قبل از هر اقدامی با پزشک معالج خود مشورت کنید.

در نقطه مقابل چاقی با خطرات جدی به همراه است. به عنوان مثال، احتمال سکته قلبی، انواع دیابت و… در افراد چاق بیشتر از افراد لاغر یا دارای تعادل بدنی است. بنابراین، باید به چاقی به عنوان یک بیماری نگاه کرد، که نیاز به درمان دارد.

با توجه به این مساله، رژیم غذایی لاغری سریع برای افراد بسیار چاق به عنوان روش درمانی کارآمد قابل استفاده است. در این نوع رژیم سخت یا هر نوع رژیم دیگری، دریافت ویتامین، پروتئین و مواد معدنی مورد نیاز بدن، حتما باید لحاظ شود.

به بیان دیگر، اگر رژیم لاغری سریع مورد نظر، به تامین مواد حیاتی مورد نیاز بدن توجه داشته باشد، تقریبا بی خطر شمرده می‌شود. تشخیص مواد غذایی مورد نیاز بدن، بهتر است به متخصصین تغذیه یا افراد متخصص در زمینه رژیم‌های لاغری سپرده شود.

 

Slimming diet fast

چند نکته اساسی در مورد رژیم غذایی لاغری سریع

استفاده از مواد غذایی متنوع دربرنامه غذایی لاغری سریع:

یکی از اشکالاتی که بسیاری از افراد معمولا  در برنامه غذایی لاغری سریع مرتکب می‌شوند این است که معمولا از یک یا چند نوع ماده غذایی به صورت متناوب استفاده می‌کنند؛ حال آنکه بهتر است از دایره وسیع‌تری از مواد غذایی استفاده کنید و اصطلاحا غذای تکراری نخورید تا طیف وسیع تری از مواد غذایی به بدنتان منتقل شود.

حبوبات را در رژیم غذایی لاغری سریع خود جای دهید

تحقیقات نشان می‌دهند افرادی که در رژیم غذایی خود از حبوبات بیشتر استفاده کرده‌اند، اندام متناسب تری دارند. برای کاهش وزن سریع، حتما لوبیا چیتی و عدس را در وعده‌های غذایی رژیم لاغری سریع خود میل کنید.

Slimming diet fast

 

 

 شب‌ها زودتر به رختخواب بروید:

اگر به فکر کاهش وزن و کم کردن چربی دور کمر و پهلوها هستید، تاثیر خواب مناسب و کافی را دست کم نگیرید. تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که به طور متوسط ۶ تا ۸ ساعت می‌خوابند پس از گذشت ۱۴ روز حدود ۳ کیلوگرم از وزن خود را از دست می‌دهند، پس به موقع خوابیدن را فراموش نکنید

Slimming diet fast

 

 

نوشیدن آب نقش مهمی در رژیم غذایی لاغری سریع دارد:

همه ما خیلی خوب می‌دانیم که قسمت اعظم بدن ما را مایعات از جمله آب تشکیل داده است. نوشیدن آب باعث می‌شود حجم قابل توجهی از معدن اشغال شده و احساس بی میلی کاذب به شما می‌دهد و مانع از پر خوری خواهد شد. پژوهشگران اعتقاد دارند هر فرد به ازای هر ۲۲ کیلوگرم وزن خود باید ۱ لیتر آب در طی روز بنوشد، این به این معنی است که یک فرد ۸۰ کیلویی باید حداقل ۳٫۵ لیتر آب در یک روز میل کند.

Slimming diet fast

 

 

تمرینات هوازی و ایروبیک:

انجام فعالیت‌های ورزشی مانند دویدن و ایروبیک باعث کاهش سریع وزن و تناسب اندام خواهد شد. اگر قصد دارید سریع لاغر شوید کافیست روزانه ۲۰ دقیقه فعالیت شدید که زیر نظر پزشک و مربی‌تان است، انجام دهید تا اثر لاغری را در اندام خود مشاهده کنید.

Slimming diet fast

 

 

شیرینی و شکلات:

شیرینی و شکلات، کلوچه و آب‌نبات نمونه‌هایی از غذاهایی هستند که باید مصرف‌شان را متوقف کنید (اگر بدانید با حذف شیرینی از برنامه رژیم غذایی لاغری سریع خود چه تاثیری بر سلامت بدن و تناسب اندام دارد، همین امروز مصرف آن خوراکی‌ها را متوقف می‌کنید.)توجه داشته باشید که وقتی، مصرف قندهای ساده را متوقف کنید، ظرف مدت یک یا دو هفته از روند کاهش وزن‌تان متعجب خواهید شد.

Slimming diet fast

 

 

معجزه آجیل در رژیم غذایی لاغری سریع:

خوردن آجیل به خصوص آجیل خام کمک قابل توجهی در آب کردن چربی شکم و پهلو کرده و همچنین به علت غنی بود از مواد معدنی باعث بهبود سلول‌های آسیب دیده و ضعیف خواهد شد.

Slimming diet fast

 

 

 ماکارونی و پاستا را از رژیم غذایی لاغری سریع خود خارج کنید:

خوردن ماکارونی، پاستا و سایر مواد هیدروکربنی در رژیم غذایی لاغری سریع ممنوع است. شاید برایتان جالب باشد وقتی نتیجه نخوردن این غذاها را در مدت کمتر از ۱۰ روز مشاهده کنید.

Slimming diet fast

 

 

مصرف انواع ادویه را افزایش دهید:

خوردن انواع ادویه به خصوص فلفل قرمز را به شما توصیه می‌کنیم. با خوردن فلفل قرمز سرعت متابولیسم بدن افزایش یافته و در نتیجه کالری بیشتری خواهید سوزاند، که این یکی از نکات مهم در رژیم غذایی لاغری سریع است.

Slimming diet fast

 

 

مصرف نمک را به حداقل مقدار ممکن برسانید:

اگر می‌خواهید چیزی برای میان وعده بخرید، مقدار نمک آن را از روی برچسب آن بخوانید. مصرف ۱۴۰ میلی‌گرم یا کمتر سدیم در هر وعده‌ی غذایی برای سلامتی مناسب است؛ بنابراین تا جایی که امکان دارد از خوردن انواع چیپس و پفک و سایر غذاهای فرآوری شده دوری کنید.

Slimming diet fast

 

 

یک برنامه رژیم غذایی لاغری سریع:

صبحانه چی بخوریم؟

 • ۲ عدد تخم مرغ آب‌پز +‌قهوه یا چای‌ + ۱ عدد سیب
 • تخم مرغ‌ها را کامل بخورید و زرده‌ها را سرخود دور نریزید.
 • سیب را با میوه دیگری جایگزین نکنید.
 • سیب خاصیت آنتی‌باکتریال دارد و در مقابل بیماری‌ها بیمه‌تان می‌کند.

Slimming diet fast

ناهار چی بخوریم؟

 • گوشت قرمز یا ماهی کبابی یا آب‌پز به مقدار دلخواه + سالاد فصل بدون سس مایونز + نصف لیوان آب کرفس
 • به جای آب کرفس نمی‌توانید کرفس بخورید.

Slimming diet fast

شام چی بخوریم؟

 • گوشت قرمز یا ماهی یا مرغ (کبابی یا آب‌پز) سبزیجات تازه و جوانه‌ها + چای یا قهوه + لیمو ترش تازه
 • تعادل بین گوشت‌ها را رعایت کنید. اگر برای ناهار گوشت‌قرمز می‌خورید، سعی کنید برای شام ماهی یا مرغ بخورید.
 • اگر یک شب گوشت قرمز می‌خورید، یک شب مرغ، شب سوم حتما ماهی بخورید حتی اگر ماهی دوست ندارید.
 • وعده‌های غذایی این رژیم را باید بدون نان بخورید.

Slimming diet fast

میان وعده چی بخوریم؟

 • ۱ لیوان آب گوجه فرنگی یا شیر کم‌چرب یا یک عدد موز کوچک
 • این میان وعده را یا در فاصله صبحانه تا ناهار بخورید، یا در فاصله ناهار تا شام.
 • به جای آب گوجه فرنگی نمی‌توانید خود گوجه را بخورید.
 • به جای موز هم میوه دیگری را جایگزین نکنید.
 • موز هم به انقباض ماهیچه‌ای کمک می‌کند و هم متابولیسم بدنتان را افزایش می‌دهد.

دکتر میرزایی-متخصص تغذیه و رژیم درمانی

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
Buy now