غذا برای لاغری شکم

Fast weight loss
کاهش وزن سریع
آگوست 4, 2019
روش های لاغری
آگوست 11, 2019
Weight loss program

غذا برای لاغری شکم

غذا برای لاغری شکم چه بخوریم؟ شاید شما هم درباره‌ی غذاهایی که نه تنها موجب کاهش وزن بلکه باعث از بین رفتن چربی‌ های شکمی می ‌شوند، شنیده باشید.

 ممکن است شما از آن دسته‌ افرادی باشید که اکنون هم غذاهای این چنینی مانند ماهی سالمون، سبزیجات، آووکادو، لبنیات و خشکبار را برای لاغری شکم و پهلو و داشتن شکمی تخت در رژیم لاغری شکم خود قرار داده باشید.

 در ادامه این مقاله با هم لیست غذا برای لاغری شکم مفید هستند را بررسی می ‌کنیم و می ‌بینیم که بهتر است برای لاغری شکم چه بخوریم؟

 

Weight loss program

 

 

 

غدا برای لاغری شکم ؛ روغن نارگیل:

روغن نارگیل شامل نوعی اسید چربِ اشباع شده به نام اسید لوریک (Lauric Acid) است که در بدن به سرعت تبدیل به انرژی می ‌شود.

این یعنی کالری اسید لوریک، پیش از اینکه تبدیل به چربی انباشته شود، می ‌سوزد و تبدیل به انرژی می ‌شود و باعث لاغری شکم شما می ‌شود.

 لزومی ندارد آن را به شکل قرص مصرف کنید، کافی است روغن نارگیل تصفیه شده را جایگزین روغن ‌های دیگر در دستور غذایتان کنید.

غذا برای لاغری شکم ؛ محصولات خوراکی قرمز یا بنفش ‌رنگ:

دومین پاسخی که در جواب به سوال غذا برای لاغری شکم چه بخوریم، می ‌توان داد این است که بگوییم خوراکی ‌های بنفش و قرمز.

تحقیقات تازه‌ی مجله‌ی تغذیه‌ی بالینی اروپا (European Journal of Clinical Nutrition) نشان داد زنانی که در یک بازه‌ی زمانی ۳ ساله رژیم غذایی سرشار از محصولات قرمز یا بنفش ‌رنگ مانند انگور، گوجه، بادمجان و کلم دارند، نسبت به زنانی که رژیم غذایی ‌شان بیشتر شامل سبزیجات و میوه‌های سبز، زرد یا نارنجی بوده است، چربی شکمی کمتری داشته ‌اند.

برخی پژوهش ‌ها ادعا می ‌کنند وجود فلاونوئید در برخی از این محصولات مانع جذب چربی می‌ شود یا بر فرآیند چربی سوزی تأثیر گذاشته و باعث لاغری شکم می‌ شود. پس سعی کنید در رژیم لاغری شکم و پهلو حتما از خوراکی ‌های بنفش و قرمز هم استفاده کنید.

 

Weight loss program

 

 

غذا برای لاغری شکم ؛ سرکه‌ ی انار:

یکی از خوراکی ‌های مناسب برای رژیم لاغری شکم، سرکه انار است. بنا بر پژوهش محققین کُره‌ای مصرف ۳۰ میلی ‌لیتر سرکه ‌ی انار در زنانِ دچار اضافه وزن به مدت ۸ هفته، باعث کاهش ۳٫۷ درصدی چربی شکمی و در نهایت باعث لاغری شکم در آنها شده است.

غذا برای لاغری شکم ؛ غلات کامل:

کسانی که روزی ۳ پُرس یا بیشتر غلات کامل مصرف می ‌کنند، نسبت به کسانی که کمتر از نیم پُرس غلات کامل می‌ خورند، ۱۰ درصد کمتر چربی شکمی دارند.

این مسئله ممکن است به دلیل اثر غلات کامل بر هورمون ‌های کنترل اشتها و بروز احساس سیری باشد؛ یا به دلیل فیبر موجود در غلات کامل که با تحریک برخی هورمون ‌ها، ذخیره‌ی چربی شکمی را کاهش می ‌دهد.

اما نکته‌ی قابل توجه این است که افرادی که غلات تصفیه شده مصرف کرده‌اند (انواع نان و شیرینی‌های سفید)، کاهشی در چربی شکمی ‌شان نداشته‌اند.

 

 

Weight loss program

 

 

 

غذا برای لاغری شکم ؛ حبوبات:

یکی از دوستداران لاغری شکم انواع حبوبات است. به ازای مصرف ۱۰ گرم فیبر در هر روز، احتمال بروز چربی شکمی ۴ درصد کاهش می ‌یابد.

 به گفته‌ی محققان، بهترین منبع فیبر انواع حبوبات هستند به ویژه عدس، لوبیای سیاه و لوبیای لیما (لوبیای عروس) که در هر نصف فنجان از آن ها، ۷ تا ۸ گرم فیبر وجود دارد.

غذا برای لاغری شکم ؛  دانه‌ی چیا (Chia):

دانه‌ی چیا علاوه بر پروتئين و فیبر حاوی اسید چرب ALA (آلفا لینولنیک اسید) است که مانع احاطه شدن اعضای حیاتی موجود در ناحیه‌ی شکمی توسط چربی می‌ شود.

 دانه‌ های چیا را می‌توان با انواع اسموتی مخلوط کرد، همراه با ماست میل نمود یا از ترکیب آن با شیر بادام، کمی دارچین و عسل، نوعی پودینگ تهیه کرد.

 

 

Weight loss program

 

 

 

 

غذا برای لاغری شکم ؛ دارچین:

برای چربی سوزی شکم دارچین زیاد مصرف کنید. دارچین یکی از مدافعان لاغری شکم است که در کابینت ادویه‌هایتان خواهید یافت.

غذا برای لاغری شکم ؛ زردچوبه:

زردچوبه حاوی مولکول‌ هایی است که با جدا کردن قند از خون و تبدیل آن به انرژی، مانع ذخیره‌ی آن به شکل چربی در ناحیه‌ی شکم می ‌شوند.

غذا برای لاغری شکم ؛ شکلات تلخ:

مانند بسیاری از دشمنان چربی، شکلات حاوی فلاونوئید است.

 نوع شکلات مهم نیست اما شکلات‌ تلخ ۷۰درصد، حاوی مقادیر زیاد کاتچین (Catechin)، یکی از انواع فلاونوئیدها هست که بر عملکرد انسولین و تولید کورتیزول (هورمونی که باعث ذخیره‌ی چربی در ناحیه‌ی شکم می‌شود) اثر می‌ گذارد.

Weight loss program

 

 

 

غذا برای لاغری شکم ؛ تخم کتان :

تخم کتان برای کاهش وزن و چربی سوزی شکم بسیار مفید است. این ماده‌ی خوراکی با فیبر فراوانش به شما احساس سیری می‌دهد، سرشار از امگا۳ و لینان (lignan) است که به از دست دادن وزن کمک می‌ کند.

 وقتی هر قاشق غذا خوری تخم کتان تنها ۳۶ کالری دارد، گنجاندن آن در رژیم غذایی ‌تان کار ساده‌ای است.

فیبر موجود در تخم کتان به اندازه‌ی است که تنها یک قاشق غذا خوری از آن برای اثرگذاری کافی‌ است.

فیبر محلول در تخم کتان فرایند گوارش را کند و از تبدیل شدن گلوکز به قند جلوگیری می ‌کند. تنظیم قند خون به کاهش وزن کمک می ‌کند زیرا قند اضافه‌ همیشه تبدیل به چربی می ‌شود.

 افزایش قند همچنین با رها سازی انسولین پیام توقف سوخت چربی ‌های ذخیره ‌شده را به بدن می ‌دهد. به علاوه فیبر موجود در تخم کتان حاوی نوعی باکتری خوب است که ممکن است باعث کاهش وزن شود.

هرگز برای کاهش وزن گرسنگی نکشید :

اگر برنامه ای را انجام می دهید که نباید طبق آن غذا بخورید یا رژیم غذاییتان را کم کنید، بدنتان فکر می کند که شما در حال تحمل گرسنگی هستید و سعی می کند به جای سوزاندن کالری، آن ها را ذخیره کند. سعی کنید غذاهایی را که دارای کالری منفی هستند بخورید چرا که کالری بسیار کمی دارند.

 

 

Weight loss program

 

 

 

قند را با شکر برگ جایگزین کنید:

این مواد طبیعی که میزان کالریشان صفر است تقریبا در تمام فروشگاه های زنجیره ای در دسترس هستند. از طرفی مصرف آن ها در کاهش قند خون و کنترل میزان دیابت هم تأثیر فراوانی دارد.

 

 

دکتر میرزایی-متخصص تغذیه و رژیم درمانی

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
Buy now