کاهش وزن سریع

پرسش و پاسخ
آگوست 4, 2019
Weight loss program
غذا برای لاغری شکم
آگوست 6, 2019
Fast weight loss

کاهش وزن سریع

هنگام صحبت از کاهش وزن، روش های رژیمی بسیاری مطرح می شوند که در مواردی با هم تناقض دارند. این اطلاعات برای ما بسیار گیج کننده است که کدام را بپذیریم یا خیر.

با این که اضافه کردن چربی اضافی بیش از یک هفته طول می کشد، بسیاری از مردم دوست دارند زودتر از شرش خلاص شوند.

 

Fast weight loss

 

بهترین و ساده ترین راه برای کاهش وزن سریع، کم کردن مقدار وعده های غذایی است. با این حال اگر همین حالا هم کم غذا می خورید و بیشتر ورزش می کنید اما همچنان وزنتان تغییری نمی کند.

 در این مقاله ترفندهای کوچکی هست که با استفاده از آنها به کاهش وزن سریع خود سرعت می دهید و از متوقف شدن آن پیشگیری می کنید.

 

برای کاهش وزن سریع یک دفترچه غذایی داشته باشید:

دفترچه غذایی شاید زیاد جذاب نباشد اما بارها و بارها پژوهش ها ثابت کردند بسیار کمک کننده است. پژوهشگران معتقدند داشتن دفترچه یادداشت غذایی سبب دو برابر شدن کاهش وزن می شود.

بدون این دفترچه بسیاری از افراد میان وعده ها و غذاهایی که بدون دقت خوردند را فراموش می کنند. بعدها همین غذاهای کوچک که با بی توجهی خوردیم روی هم جمع می شوند و وزن افزایش پید ا می کند.

 اگر اهل کاغذ و قلم نیستید از اپلیکیشن موبایل برای یادداشت برداری استفاده کنید. دفترچه غذایی کمک می کند زمانی هایی را که بی توجه غذا می خوردید، شناسایی کنید.

 

 

Fast weight loss

 

 

 برای کاهش وزن سریع آب بنوشید:

با نوشیدن آب احساس سیری می کنید در نتیجه کمتر غذا می خورید. نوشیدن 8 تا 10 لیوان آب در روز به کاهش وزن کمک می کند چون بدن تشنگی را با گرسنگی اشتباه می گیرد.

اگر 8 تا 10 لیوان زیاد است مجبور نیستید به خود فشار بیاورید فقط بدن را هیدراته نگه دارید که احساس تشنگی نکنید.

 بسیاری از افراد به خاطر هوس غذایی، کمبود انرژی یا بی حوصلگی به سراغ غذا می روند و این عادت های اشتباه سبب افزایش وزن غیر ضروری می شود.

برای کاهش وزن سریع وعده های غذایی را تغییر دهید:

 دانستن مقدار وعده هایی که روی برچسب مواد غذایی نوشته شده خوب است اما اگر آنها را به نفع خود تغییر دهیم چه؟ برای مثال به جای خوردن یک کاسه بستنی به همراه چند توت، یک کاسه توت به همراه یک قاشق پر بستنی بخوریم.

یک کاسه بستنی بیش از 250 کالری دارد و مواد مغذی آن کم است. یک کاسه توت هم 80 کالری است و منبعی خوب از فیبر و ویتامین C است. به جای خوردن یک بشقاب پاستا به همراه مقداری سبزیجات، یک بشقاب سبزیجات با پاستا میل کنید. این تغییرات نه تنها مقدار کالری وعده غذایی را کاهش بلکه مواد مغذی دریافتی نیز افزایش می دهند.

 

Fast weight loss

 

 

برای کاهش وزن سریع ورزش ترکیبی با شدت بالا را امتحان کنید:

اضافه کردن 30 دقیقه ورزش هوازی سه مرتبه در هفته به چربی و کالری سوزی کمک می کند. وقت ندارید؟ ورزش های قدرتی با شدت بالا یا HIIT را امتحان کنید.

در این نوع ورزش برای مدت کوتاهی به بدن فشار می آورید و با شدت بالا ورزش می کنید و سپس کمی ریکاوری خواهید کرد. اگر تازه کار هستید 10 تا 15 ثانیه با سرعت بسیار بالا بدوید ( یا هر کاری که ضربان قلب را افزایش دهد ) و سپس 30 ثانیه به خود استراحت دهید تا ریکاوری شوید.

 به مرور زمان که قوی تر می شوید زمان دویدن را افزایش دهید و مدت ریکاوری را کم کنید. 15 دقیقه ورزش HIIT با 30 دقیقه ورزش هوازی از نظر کالری سوزی برابری می کند.

برای کاهش وزن سریع با عضلات کالری بیشتری بسوزانید:

ورزش هوازی کمک می کند کالری بالایی بسوزانید اما ورزش قدرتی سبب می شود در حالت استراحت نیز کالری بیشتری بسوزانید.

یک مورد جالب درباره ورزش های قدرتی این است که علاوه بر خوش هیکل شدن، هرچه عضله بیشتری اضافه کنید سرعت سوخت و سازتان نیز افزایش می یابد و چربی آب خواهید کرد. سوخت و ساز سریع تر یعنی کالری سوزی بیشتر.

در نتیجه کاهش وزن نیز تقویت می شود. ورزش های قدرتی را دو تا سه مرتبه در هفته انجام دهید. حتی اگر باشگاه نمی روید و به وزنه دسترسی ندارید از وزن بدن خود برای انجام تمرین ها استفاه کنید.

 

Fast weight loss

 

 

 

برای کاهش وزن سریع قبل از حضور در مهمانی، چیزی بخورید:

با این که به نظر کمی عجیب می رسد اما قبل از حضور در رستوران یا مهمانی چیزی میل کنید تا به حالت گرسنه در آنجا وارد نشوید.

 وقتی گرسنه باشید رعایت کردن رژیم کار دشواری می شود. غذای کوچکی ( حدود 100 کالری ) با فیبر بالا ( دو تا چهار گرم ) بخورید.

این بهترین کار برای کنترل اشتهاست و بدون لغزش از آن موقعیت خارج خواهید شد. برای دریافت بهترین نتیجه غذای کاملی مانند یک عدد سیب یا یک مشت آجیل بخورید. برای مثال چند عدد پسته آن چنان کالری بالایی ندارد و سرشار از فیبر، چربی سالم و مقداری پروتئین هست.

برای کاهش وزن سریع، پروتئین را به بخشی از رژیم خود تبدیل کنید :

روش هایی برای افزایش سوخت و ساز بدن عبارتند از:

  • در هر وعده پروتئین بخورید.
  • وزنه های سنگین بلند کنید.
  • تمرین های ترکیبی با شدت بالا را انجام دهید.
  • به اندازه کالری دریافت کنید.

 استفاده از رژیم غذایی سرشار از پروتئین و انجام مرتب ورزش های قدرتی به حفظ بافت عضلانی و بالا رفتن سرعت سوخت وساز بدن کمک می کند و حتی بافت عضلانی را وسعت می دهد.

 

 

Fast weight loss

 

 

 

برای کاهش وزن سریع میان وعده سالم انتخاب کنید:

 افراد در میان وعده های خود زیاده روی می کنند. بنابراین انتخاب هوشمندانه میان وعده به افزایش سرعت کاهش وزن کمک می کند.

 میان وعده هایی با ترکیب فیبر و پروتئین انتخاب کنید که خاصیت سیرکنندگی دارند. این انتخاب به تثبیت قند خون و کنترل گرسنگی هم کمک می کند. سیب و کره بادام زمینی، ماست ساده به همراه توت و یا کراکر سبوس دار و حمص گزینه های هوشمندانه با ترکیب فیبر و پروتئین هستند.

 برای تقویت بیشتر سوخت و ساز، چند قاشق چای خوری سس تند به میان وعده اضافه کنید. پژوهش ها نشان دادند غذاهای تند سرعت سوخت و ساز را افزایش می دهند و اشتها را کنترل می کنند.

 

 

دکتر میرزایی-متخصص تغذیه و رژیم درمانی

سوال خود را بپرسید

avatar
  مشترک شدن  
اطلاع رسانی کن
Buy now